Nominalizări Premiile Gopo 2020

CEL MAI BUN FILM DE LUNGMETRAJ

  • Călătoria fantastică a Maronei

producător: Anca Damian | Franța, România, Belgia (Aparte Film)

  • La Gomera

producători: Marcela Ursu, Patricia Poienaru | România, Franța, Germania, Suedia (42 Km Film)

  • Monștri.

producători: Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film)

  • Parking

producători: Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions)

  • Touch Me Not

producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franța (produs de: Manekino Film)

CEA MAI BUNĂ REGIE

  • Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not
  • Anca Damian pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
  • Cătălin Mitulescu pentru filmul Heidi
  • Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera
  • Marius Olteanu pentru filmul Monștri.

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

  • Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest.
  • Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking
  • Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
  • Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu’ din filmul Mo

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL

  • Belén Cuesta pentru rolul Maria din filmul Parking
  • Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera
  • Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
  • Dana Rogoz pentru rolul Mo din filmul Mo
  • Judith State pentru rolul Dana din filmul Monștri.

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR

  • Alexandru Potocean pentru rolul șofer taxi din filmul Monștri.
  • Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi
  • István Téglás pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera
  • Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul
  • Șerban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monștri.

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR    

  • Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera
  • Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not
  • Julieta Szönyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
  • Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo
  • Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera

CEL MAI BUN SCENARIU

  • Andrei Cohn, Alexandru Negoescu pentru filmul Arest
  • Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera
  • Liviu Săndulescu și Bogdan Toma pentru filmul Cărturan
  • Marius Olteanu pentru filmul Monștri.
  • Radu Dragomir pentru filmul Mo

CEA MAI BUNĂ IMAGINE

  • George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not
  • Luchian Ciobanu pentru filmul Monștri.
  • Marius Panduru RSC pentru filmul Parking
  • Oleg Mutu pentru filmul Cărturan
  • Tudor Mircea RSC pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN MONTAJ

  • Adina Pintile pentru filmul Touch Me Not
  • Dana Bunescu pentru filmul Distanța dintre mine și mine
  • Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi
  • José M. G. Moyano și Manuel Terceño pentru filmul Parking
  • Roxana Szel pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN SUNET

  • Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi
  • Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp, Christian Holm pentru filmul La Gomera
  • Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch, Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not
  • Lukáš Moudrý, Diana Sagrista pentru filmul Parking
  • Mihai Bogos, Marius Stănescu pentru filmul Mo

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ

  • Julio de la Rosa pentru filmul Parking
  • Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul
  • Cristian Lolea pentru filmul Zavera
  • Ivo Paunov, Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not
  • Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE

  • Brecht Evens, Sarah Mazzetti, Gina Thorstensen pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei 
  • Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi
  • Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României
  • Simona Pădurețu pentru filmul La Gomera
  • Sonia Nolla pentru filmul Parking
                                                 

CELE MAI BUNE COSTUME

  • Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monștri.
  • Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României
  • Cireșica Cuciuc pentru filmul Heidi
  • Dana Păpăruz pentru filmul La Gomera
  • Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ

  • Alex Gherase, Milen Ivanov, Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not
  • Domnica Bodogan, Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României
  • Ioana Nadoleanu, Dora Codiță pentru filmul Heidi
  • Bianca Marca, Alexandru Sassu pentru filmul Arest
  • Marga Ștefan, Gabriela Crețan pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT

  • Cărturan (r. Liviu Săndulescu)
  • Mo (r. Radu Dragomir)
  • Monștri. (r. Marius Olteanu)
  • Timebox (r. Nora Agapi)
  • Touch Me Not (r. Adina Pintilie)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

  • Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România
  • Emigrant Blues: un road movie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România
  • Jurnalul familiei -escu (r. Șerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Șerban Georgescu, Liviu Tofan) România
  • Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan și George Chiper-Lillemark, producător:  Radu Stancu) România
  • Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE FICȚIUNE

  • Afganistanii (r. Adrian Silișteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România
  • Celed (r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România
  • Havana Cuba (r. Andrei Huțuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România
  • Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România
  • Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR

  • El iubește ochii mei (r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România – Germania
  • Munca noastră cea de toate zilele (r. Lucia Chicoș, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF , România – Germania
  • Trofeul Tinereții (r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

  • Andrian Împărățel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust
  • Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
  • Lucia Chicoș pentru regia scurtmetrajelor Contraindicații și Munca noastră cea de toate zilele
  • Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animație Despre ce naiba să scriu
  • Ștefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

  • Dolor y gloria/ Durere și glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independența Film)
  • Leto/ O vară rock’n’roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franța (distribuitor: Transilvania Film)
  • Sunset/ Apusul , regia: László Nemes | Ungaria, Franța (distribuitor: Voodoo Films)
  • The Favourite/ Favorita regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex)
  • The House that Jack Built/ Casa pe care Jack a construit-o, regia: Lars von Trier |  Danemarca, Franța, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independența Film)