Filme eligibile 2008

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007

4 LUNI, 3 SĂPTĂMÂNI ŞI 2 ZILE

Regia: Cristian Mungiu


CALIFORNIA DREAMIN’ (NESFÂRŞIT)

Regia: Cristian Nemescu


DUPĂ EA

Regia: Cristina Ionescu


ÎNGERUL NECESAR

Regia: Gheorghe Preda


LOGODNICII DIN AMERICA

Regia: Nicolae Mărgineanu


TICĂLOŞII

Regia: Şerban Marinescu


4 AŞI

Regia: Cătălin Soci


180

Regia: Liviu Săndulescu


ACASĂ

Regia: Paul Negoescu


ADOLESCENTA

Regia: Dana Stroe


AFTER IMAGE

Regia: Cătălin Leescu


AMATORUL

Regia: Marian Crişan


APARTAMENT 69

Regia: Constantin Vişoiu


DIMINEAŢA

Regia: Radu Jude


EROUL

Regia: Zsolt Magyari


FILMELE MELE NEFĂCUTE

Regia: Eva Pervolovici


FLY

Regia: Andrei Dăscălescu şi Victor Dragoş


FOETUS EX-MACHINA

Regia: Monica Istrate


FRAGMENTE

Regia: Anamaria Chioveanu


HEARTBEATS

Regia: Raluca Mirescu


INTERIOR SCARĂ DE BLOC

Regia: Ciprian Alexandrescu


ION ŞI MARIA

Regia: Costin Elefteriu


LA DRUMUL MARE

Regia: Gabriel Sîrbu


LECŢIA DE BOX

Regia: Alexandru Mavrodineanu


NIGREDO

Regia: Mihai Chirilă


O LALEA CE ŞI-A PIERDUT MINŢILE

Regia: Mihai Chirilă


OCHIUL MEU STÂNG

Regia: Daniel Simion


PETE

Regia: Andrei Dăscălescu


RADU + ANA

Regia: Paul Negoescu


RIEN NE VA PLUS

Regia: Nemethi Barna


SAGA

Regia: Gabriel Achim


SCURTĂ PLIMBARE CU MAŞINA

Regia: Paul Negoescu


SCURTĂ REVEDERE

Regia: Vlad Feneşan


SINOPSIS DOCU-DRAMĂ

Regia: Vlad Tandafir


STAI SĂ VEZI

Regia: Tiberiu Iordan


STEA CĂZĂTOARE

Regia: Alexandru Stanciu


ŞTEFAN

Regia: Stanca Radu


TÂRZIU

Regia: Paul Negoescu


VALURI

Regia: Adrian Sitaru


VIAŢĂ DE CÂINE

Regia: Alexandru Stanciu


1956 – REVOLUŢII EŞUATE

Regia: Dan Curean, Andrei Biro


1956 – AFACEREA IMRE NAGY

Regia: Dan Curean, Andrei Biro


A FI SAU A NU FI!

Regia: Anca Damian


ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: GOGU CONSTANTINESCU

Regia: Anca Filoteanu


ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: FAMILIA LEONIDA

Regia: Anca Filoteanu


ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: NICOLAE COPULESCU

Regia: Anca Filoteanu


ACEI ROMÂNI MINUNAŢI: NICOLAE DONICI

Regia: Anca Filoteanu


APUSUL AURARILOR

Regia: Cristina Oancea


BAR DE ZI AND OTHER STORIES

Regia: Corina Radu


BELLA LUGOSI – ULTIMUL VAMPIR

Regia: Florin Iepan


BISERICA DIN CLEJANI

Regia: Anca Filoteanu


DRĂGUŞ 2X40

Regia: Titus Muntean


FANFARON, FANFARON

Regia: Cornel Gheorghiţă


HUMORESCĂ

Regia: Diana Deleanu


IN THE VILLAGE

Regia: Ivana Mladenovici


INSULA PEŞTILOR

Regia: Mihai Chirilă


ÎN SPATELE ISTORIEI

Regia: Iulian Capsali


ÎNTÂLNIRE CU DOINA CORNEA

Regia: Dan Curean, Ioan Muslea


LAPTE NATURAL

Regia: Ivana Mladenovici


MISIUNEA LUI FĂNEL

Regia: Tudor Jurgiu


NU TE SUPĂRA, DAR…

Regia: Adina Pintilie


O SCURTĂ POVESTE

Regia: Radu Vasile Igazsag


OAMENI DIN ROMÂNIA – SERIA I – PORTRETE

Regia: Ligia Smarandache


OAMENI DIN ROMÂNIA – SERIA II – COMUNITĂŢI ETNICE

Regia: Dan Curean


POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: ISTORIA BNR

Regia: Anca Filoteanu


POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: AMINTIRI DESPRE COMUNISM

Regia: Anca Filoteanu


POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: GRĂDINA CIŞMIGIU

Regia: Anca Filoteanu


POVEŞTI DIN BUCUREŞTI: PARCUL IOANID

Regia: Anca Filoteanu


RĂZBOI PE CALEA UNDELOR

Regia: Alexandru Solomon


ROBY ICHTYOSAUROS

Regia: Andreea Şaguna


TĂŞULEASA SOCIAL

Regia: Radu Puşcaş


THROW-UP

Regia: Adrian Pîrvu


TAXI 4 / TAXI 4 – Ro – Image


THE LAST KING OF SCOTLAND / ULTIMUL REGE AL SCOŢIEI – InterComFilm


THE QUEEN / REGINA – Prooptiki


THE PERFUME: THE STORY OF A MURDER / PARFUMUL: POVESTEA UNEI CRIME – Prooptiki


LA MOME / LA VIE EN ROSE – Media Pro


NOTES ON A SCANDAL / JURNALUL UNUI SCANDAL – InterComFilm


ROMING – Media Pro


BECOMING JANE / JANE – Transilvania Film


I REALLY HATE MY JOB / AM O SLUJBĂ NAŞPA RĂU – Transilvania Film


FRAGILE / OASE FRAGILE – Transilvania Film


VENUS – Transilvania Film


PEOPLE / PETRECĂRETII – New Films


ZWARTBOEK (BLACK BOOK) / LISTA NEAGRĂ – Transilvania Film


EL CAMINO DE LOS INGLESES (SUMMER RAIN) / PLOAIE DE VARA – Transilvania Film


HOT FUZZ / POLIŢIST MESERIAŞ – Ro –Image


LA SCIENCE DES REVES / ARTA VISELOR – Independenta Film


A PRAIRIE HOME COMPANION / ULTIMUL RADIO SHOW – New Films


THE BOTHERSOME MAN / OMUL-PROBLEMĂ – Transilvania Film


QUELQUES JOURS EN SEPTEMBRE / CÂTEVA ZILE ÎN SEPTEMBRIE –


INLAND EMPIRE / IMPERIUL MINŢII – Independenta Film


REQUIEM / RECVIEM – Transilvania Film


SPIONILOR – Glob Com Media


QUATRE ETOILES / VIAŢA DE PATRU STELE – Independenta Film


ILS / EI ATACĂ – Independenta Film


AZUL OSCURO CASI NEGRO (DARK BLUE ALMOST BLACK) / ALBASTRU


LA SCONOSCIUTA / NECUNOSCUTA – Ro –Image


SCORPION / SCORPION – Glob Com Media


13 – TZAMETI / 13 – NEGRU – Transilvania Film


NUOVOMONDO / LUMEA NOUĂ – Independenta Film


MON MEILLEUR AMI / CEL MAI BUN PRIETEN AL MEU – Independenta Film


COEURS / INIMI - Independenta Film


GRBAVICA / SARAJEVO, DRAGOSTEA MEA – Independenta Film


SELON CHARLIE / LUMEA LUI CHARLIE – Independenta Film


LEMING – Independenţa Film


MON COLONEL / COLONELUL – Transilvania Film


PICCOLO, SAXO ET COMPAGNE / AVENTURILE LUI PICCOLO ŞI SAXO - Dacodac


MR. BEAN'S HOLIDAY / VACANŢA LUI MR. BEAN – Ro-Image


PARIS, JE T'AIME / PARIS, JE T'AIME - ORAŞUL IUBIRII – Transilvania Film


L'ENTENTE CORDIALE / ÎNŢELEGERE CORDIALĂ – Glob Com Media


OSS 117: LE CAIRE NID D'ESPIONS / OSS 117: CAIRO - CUIBUL