NOMINALIZĂRI PREMIILE GOPO 2024

Cel mai bun film de lungmetraj

  • BOSS

 producător: Corneliu Porumboiu | România (42 KM FILM)

  • LIBERTATE

producători: Oana Bujgoi Giurgiu, Tudor Giurgiu | România (Libra Films)

  • MMXX

producători: Dragoș Bucur, Dorian Boguță, Cristi Puiu, Anca Puiu | România (Block Media Management, Mandragora)

  • NU AȘTEPTA PREA MULT DE LA SFÎRȘITUL LUMII

producători: Adrian Sitaru, Ada Solomon | România (4 Proof Film, Micro Film)

  • SPRE NORD

producători: Radu Stancu, Ioana Lascăr | România (deFilm)

Cea mai bună regie

  • Bogdan Mirică pentru filmul BOSS
  • Tudor Giurgiu pentru filmul Libertate
  • Cristi Puiu pentru filmul MMXX
  • Radu Jude pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Mihai Mincan pentru filmul Spre Nord

Cel mai bun actor în rol principal

  • Laurențiu Bănescu pentru rolul Bogdan din filmul BOSS
  • Alex Calangiu pentru rolul Viorel Stănese din filmul Libertate
  • Niko Becker pentru rolul Dumitru din filmul Spre Nord
  • Soliman Cruz pentru rolul Joel din filmul Spre Nord
  • Vlad Logigan pentru rolul Alex din filmul Visul

Cea mai buna actriță în rol principal

  • Diana Gheorghian pentru rolul Carmen din filmul Dark Ages
  • Adelaida Perjoiu pentru rolul Consuelo din filmul  MMXX
  • Bianca Cuculici pentru rolul Oana Pfeifer din filmul MMXX
  • Ilinca Manolache pentru rolul Angela Răducanu din filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Cătălina Moga pentru rolul Vera din filmul Tigru

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Mimi Brănescu pentru rolul Boss din filmul BOSS
  • Cătălin Herlo pentru rolul Leahu din filmul Libertate
  • Cuzin Toma pentru rolul Chiru din filmul Libertate
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Lt. Col. Dragoman din filmul Libertate
  • Șerban Pavlu pentru rolul Tiberiu Berbece din filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Coca Bloos pentru rolul Vecina din filmul Încă două lozuri
  • Mirela Oprișor pentru rolul Stela din filmul Libertate
  • Otilia Panainte pentru rolul Macri Ioana Elisabeta din filmul MMXX
  • Dorina Lazăr pentru rolul Angela Coman din filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Maria Popistașu pentru rolul Ilinca din filmul Taximetriști

Cel mai bun scenariu

  • Cecilia Ștefănescu, Tudor Giurgiu pentru filmul Libertate
  • Cristi Puiu pentru filmul MMXX
  • Radu Jude pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Mihai Mincan pentru filmul Spre Nord
  • Andrei Tănase pentru filmul Tigru

 Cea mai bună imagine

  • Andrei Butică pentru filmul BOSS
  • Alex Sterian pentru filmul Libertate
  • Marius Panduru pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • George Chiper-Lillemark pentru filmul Spre Nord
  • Tudor Mircea pentru filmul Visul

Cel mai bun montaj

  • Șerban Georgescu pentru filmul Cazul Inginerului Ursu
  • Dragoș Apetri, Cătălin Cristuțiu, Vlad Petri pentru filmul Între Revoluții
  • Réka Lemhényi pentru filmul Libertate
  • Cătălin Cristuțiu pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Dragoș Apetri pentru filmul Spre Nord

Cel mai bun sunet

  • Alexandru Dragomir, Niklas Skarp pentru filmul Boss
  • Tamás Székely, André Rigaut pentru filmul Libertate
  • Krzysztof Stasiak, Alexandru Dumitru, Maciej Pawłowski, Alin Zăbrăuțeanu, Dragoș Cătărău pentru filmul Mammalia
  • Hrvoje Radnic, Marius Leftărache, Marian Bălan, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Nicolas Becker, Cyril Holtz,  Benjamin Laurent pentru filmul Spre Nord

Cea mai bună muzică originală

  • Marius Leftărache pentru filmul Boss
  • Piotr Kurek pentru filmul Mammalia
  • Alexei Țurcan pentru filmul Visul
  • Alin Zăbrăuțeanu, Călin Torsan pentru filmul Warboy

Cele mai bune decoruri

  • Iulia Fulicea, Victor Fulicea pentru filmul Încă două lozuri
  • Vali Ighigheanu pentru filmul Libertate
  • Anca Lazăr pentru filmul Mammalia 
  • Iulia Fulicea  pentru filmul Spre nord
  • Corina Grămoșteanu pentru filmul Visul

Cele mai bune costume

  • Dana Păpăruz pentru filmul Boss
  • Viorica Petrovici pentru filmul Libertate
  • Radu Jude pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Iulia Fulicea pentru filmul Spre nord
  • Corina Grămoșteanu pentru filmul Visul

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Gabriela Crețan pentru filmul Boss
  • Petya Simeonova, Domnica Bodogan pentru filmul Libertate
  • Margareta Ștefan,  Bianca Boeroiu pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfîrșitul lumii
  • Sandra Potamian pentru filmul Spre nord
  • Raluca Moldoveanu, Elena Tudor pentru filmul Visul

Cel mai bun film de debut

  • De ce mă cheamă Nora când cerul meu e senin (r. Carla Maria Teaha)
  • Mrs. Buică (r. Eugene Buică)
  • Pocalul.Despre fii șI fiice (r. Cătălina Tesar)
  • Spre nord (r. Mihai Mincan)
  • Tigru (r. Andrei Tănase)

Cel mai bun film documentar

  • Cum să fiu mort dacă-s viu?, r. Ilinca Călugăreanu, producători: Anamaria Antoci, Mara Adina | România (Tangaj Production, Vernon Films)
  • De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin, r. Carla Maria Teaha, producător: Alina Tarbă | România (Wearebasca)
  • Între revoluții, r. Vlad Petri,  producător: Monica Lăzurean-Gorgan | România (Activ Docs)
  • Doamna Buică, r. Eugene Buică, producător: Eugene Buică | România (Doi Lei Și O Chiflă)
  • Pocalul. Despre fii și fiice, r. Cătălina Tesar, Dana Bunescu, producător: Cătălina Tesar | România (Erakli Film)
  • Vulturii din Țaga, r. Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu, producător: Claudiu Mitcu | România (Wearebasca)

Cel mai bun film de scurtmetraj

  • Acolo unde bărcile nu ajung, r. Vlad Buzăianu, producător: Anamaria Antoci | România (Tangaj Production)
  • Antrenamentul de noapte, r. Bogdan Alecsandru, producător: Ligia Prodan | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale București)
  • Două vorbe, trei minciuni, r. Ioachim Stroe, producători: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe | România (Wearebasca)
  • Hanna & Flóra, r. Nagy Márton| România (Universitatea Sapientia, Cluj-Napoca)
  • Între marginile zilei, r. Andreea Lăcătuș, producător: Elena Martin | România (Manifest Film)
  • Toate neamurile, r. Alexandra Diaconu, producător: Alexandra Diaconu | România (ViraFilms)

Tânără speranță

  • Anca Munteanu pentru rolul Raluca din Berliner Kindl
  • Andreea Chiper, Andrei Voineag pentru regia și montajul filmului Dansez și eu la nunta părinților mei
  • Una Toma  pentru rolul Sara din filmul Dark Ages
  • Cristina Iliescu pentru regia filmului S-a născut un loc
  • Niko Becker pentru rolul Dumitru din filmul Spre nord 
  • Daniel Bâliș pentru rolul Nicu din filmul Warboy

Cel mai bun film european

  • Anatomie d’une chute / Anatomia unei prăbușiri r. Justine Triet | Franța  (distribuitor:  Voodoo Films)
  • Close / Aproape r. Lukas Dhont | Belgia ( distribuitor: Bad Unicorn) 
  • As bestas/ Bestiile r. Rodrigo Sorogoyen | Spania, Franța (distribuitor: Transilvania Film)
  • Fallen leaves / Frunze căzătoare r. Aki Kaurismäki | Finlanda, Germania (distribuitor: Bad Unicorn)
  • Saint Omer r. Alice Diop | Franța  (distribuitor: Independenţa Film)