Filme eligibile 2015

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007

Aici Nora Iuga

Regia: Vlad Rotaru, Producător: Casa de pariuri literare


Alt Love Building

Regia: Iulia Rugină, Producător: actoriedefilm.ro


Al doilea joc

Regia: Corneliu Porumboiu, Producător: 42km Film


America, venim!

Regia: Răzvan Săvescu, Producător: Libra Fi


Ana

Regia: Alexa Visarion, Producător: Paradox Film


Brâncuși…din eternitate

Regia: Adrian Popovici, Producător: Artis Film


București, unde ești?

Regia: Vlad Petri, Producător: Active Docs


Closer to the moon

Regia: Nae Caranfil, Producător: Mandragora Movies


Cripta

Regia: Corneliu Gheorghiță, Producător: Ro de Film


Cuscrii

Regia: Radu Potcoavă, Producător: Media Pro Entertainment


D’ora

Regia: Delia Antal, Producător: 28Films


Kyra Kyralina

Regia: Dan Pița, Producător: Castel Film


11. Love Bus – cinci povești de dragoste din București

Regia: Roxana Andrei, Mihai Mincan, Florin Babei, Radu Vasile, Andrei Georgescu, Producător: Papillon Film


Love by design

Regia: Michael Damian, Producător: Goldline Production International


O poveste de dragoste - Lindenfeld

Regia: Radu Gabrea, Producător: Orion Film


Pașaport de Germania

Regia: Răzvan Georgescu, Producător: Hi Film Productions


Planșa

Regia: Andrei Gheorghe, Producător: Dakino Production, Diud Film


Poarta albă

Regia: Nicolae Mărgineanu, Producător: Ager Film


Q.E.D

Regia: Andrei Gruzsniczki, Producător: ICON Production


#Selfie

Regia: Cristina Iacob, Producător: Media Pro Entertainment, Zazu Film


Terapie pentru crimă

Regia: Kiki Vasilescu, Producător: East Movies


Ultimul Zburător

Regia: Ovidiu Georgescu, Producător: Asociația Culturală PROMISSIUM


Aici Nora Iuga

Regia: Vlad Rotaru, Producător: Casa de pariuri literare


Al doilea joc

Regia: Corneliu Porumboiu, Producător: 42km Film


București, unde ești?

Regia: Vlad Petri, Producător: Active Docs


CDPL Story

Regia: Vlad Rotaru, Producător: Casa de pariuri literare


În numele primarului

Regia: Anca Hirțe, Producător: Elefant Film


Lumea lui Geo Saizescu

Regia: Dan Doroftei, Producător: Nerv Film


Niascharian

Regia: Leonardo Tonitza, Producător: Paradox Film


Omul pasăre

Regia: Alexandru Mavrodineanu, Producător: HBO Europe


Pădurea

Regia: Sinișa Dragin, Producător: Mrakonia Film


Pașaport de Germania

Regia: Răzvan Georgescu, Producător: Hi Film Productions


Pașaport de Germania

Regia: Răzvan Georgescu, Producător: Hi Film Productions


Rezoluții 2014

Regia: Mihai Tranca, Producător: Imagine Productions


Toto și surorile lui

Regia: Alexander Nanau, Producător: Alexander Nanau Production


Un ultim an în 114 minute

Regia: Daniel Nicolae Djamo, Producător: Daniel Nicolae Djamo


Vama Veche Veche

Regia: Tudor Chirilă, Producător: TVR-CP


Alice

Regia: Isabela Tent, Producător: UNATC


Another day of mankind

Regia: Alexandru Vlad, Producător: Facultatea de Teatru și Televiziune, Brașov


Brudina

Regia: Dragoș Hanciu, Producător: UNATC


Horea Paștină. Starea lucrurilor

Regia: Laurențiu Damian, Producător: Studioul Video Art


Iulian

Regia: Alex Mironescu, Producător: UNATC


Just the two of us

Regia: Nina Blazin, Producător: Aristoteles Workshop


O scurtă istorie – Astra Film

Regia: Carmen Lidia Vidu, Producător: Fundația Astra Film Sibiu


Octav

Regia: Adrian Inizian, Producător: UNATC


Românești

Regia: Artur Boruzs, Producător: UNATC


Sfârșitul verii

Regia: Alina Manolache, Producător: Aristoteles Wokshop


Statuile nu mor, eu da?

Regia: Francisc Mraz, Producător: Studioul Video Art


Vine furtuna

Regia: Daniel Nicolae Djamo, Producător: Daniel Nicolae Djamo


12 minute

Regia: Nicolae Constantin Tănase, Producător: deFilm Production


Acordajul Profesorului Octav

Regia: Germain Kanda, Producător: UNATC


Anna

Regia: Alexandru Badea, Producător: UNATC


Anna

Regia: Alexandru Badea, Producător: UNATC


Artă

Regia: Adrian Sitaru, Producător: 4Proof Film


Be that man

Regia: Goran Mihailov, Producător: UNATC


Boat trip

Regia: Ozana Nicolau, Producător: UNATC


Bomberman

Regia: Barna Nemethi, Producător: deFilm Production


Bruiaj

Regia: Bogdan Drumea, Producător: Independent


Cai putere

Regia: Daniel Sandu, Producător: ICON Production


Copacul

Regia: Mihai Șofronea, Producător: Danubius Film Production


De ce au dispărut dinozaurii

Regia: Mihai Ghiță, Producător: UNATC


Duminică dimineața

Regia: Bogdan Th. Olteanu, Producător: Independent


Ela, Panda și Madame

Regia: Andrei Ștefan Răuțu, productor: Asociația Les Herbes Folles


Excursie

Regia: Adrian Sitaru, Producător: 4Proof Film


Fals pozitiv

Regia: Octav Chelaru, Producător: Octav Chelaru


Fereastra

Regia: Georgiana Moldoveanu, Producător: UNATC


Honeymoon

Regia: Sebastian Mihăilescu, Producător: UNATC


In the house

Regia: Ana-Maria Comănescu, Producător: UNATC


Kowalski

Regia: Andrei Crețulescu, Producător: Kinosseur


Lumină firavă

Regia: Florina Dumitrache, Producător: Independent


Obeliscul

Regia: Ioan Truică, Producător: Studioul Video Art


O lume nouă

Regia: Luiza Pârvu, Producător: Root Films


Objects in the mirror are closer than they appear

Regia: Alexandru Căpătoiu, Producător: Speaka Spell Laboratory


Piano

Regia: Dorian Boguță, Producător: Libra Film Productions


Pui de somn

Regia: Paul Mureșan, Producător: Independent


Să mori de dragoste rănită

Regia: Iulia Rugină, Producător: actoriedefilm.ro


Sin

Regia: Isabella Santo, Producător: UNATC


Sthorzina

Regia: Dan Radu Mihai, Producător: Elefant Films


Str. Drapelului, nr. 0

Regia: Anca Oproiu, Producător: Nederlandse Film En Televisie Amsterdam


Sub gheață

Regia: Laszlo Barna, Producător: Universitatea Sapie


Tatăl nostru

Regia: Sergiu Lupșe, Producător: UBB Cluj-Napoca


Trece și prin perete

Regia: Radu Jude, Producător: Hi Film Productions


Nymphomaniac: Volume 1 / Nimfomana Vol. I

Regia: Lars von Trier, distribuitor: Independența Film


Camille Claudel 1915

Regia: Bruno Dumont, distribuitor: Independența Film


Into the White / În mijlocul pustiului alb

Regia: Petter Næss, distribuitor: Transilvania Film


ymphomaniac: Volume 2 / Nimfomana Vol. II

Regia: Lars von Trier, distribuitor: Independența Film


Agon

Regia: Robert Budina, distribuitor: Elefant Film


The Broken Circle Breakdown / Paradisul spulberat

Regia: Felix Van Groeningen, distribuitor: Independența Film


La grande bellezza / Marea frumuseţe

Regia: Paolo Sorrentino, distribuitor: Independența Film


Tarzan

Regia: Reinhard Klooss, distribuitor:MediaPro Distribution


A Long Way Down / Adio, dar mai stau puţin

Regia: Pascal Chaumeil; distribuitor: Ro Image 2000 Prorom


Brick Mansions / Zona de pericol

Regia: Camille Delamarre, distribuitor: Ro Image 2000 Prorom


Jeune & jolie / Tânără şi frumoasă

Regia: François Ozon, distribuitor: Independența Film


Borgman / Borgman

Regia: Alex van Warmerdam, distribuitor: Independența Film


The Two Faces of January / Triunghiul dragostei şi al morţii

Regia: Hossein Amini, distribuitor: Hollywood Multiplex Operations


Walesa. Czlowiek z nadziei / Walesa

Regia: Andrzej Wajda, distribuitor: Independența Film


Il était une forêt / A fost odată o pădure

Regia: Luc Jacquet, distribuitor: Independența Film


Grace of Monaco

Regia: Olivier Dahan, distribuitor: MediaPro Distribution


Blood Ties / Legături de sânge

Regia: Guillaume Canet, Distribuitor: Independența Film


Third Person / Dragoste la persoana a treia

Regia: Paul Haggis, Distribuitor: Ro Image 2000, Programs4Media


Cuban Fury / Cucereşte-o cu salsa

Regia: James Griffiths, Distribuitor: Ro Image 2000


Canibal

Regia: Manuel Martín Cuenca, distribuitor: Transilvania Film


Kraftidioten / În ordinea dispariţiei

Regia: Hans Petter Moland, Distribuitor: Independența Film


Mea culpa / Mea culpa

Regia: Fred Cavayé, Distribuitor: Odeon Cineplex


Lucy / Lucy

Regia: Luc Besson, distributor: Ro Image 2000


The House of Magic / Casa magicianului

Regia: Ben Stassen, Jeremy Degruson, Distribuitor: Forum Film România


La gran familia española / Nuntă în ofsaid

Regia: Daniel Sánchez Arévalo, Distribuitor: Transilvania Film


A Most Wanted Man / Vânătoarea de spioni

Regia: Anton Corbijn, distribuitor: Forum Film Romania


Kvinden i buret / Camera groazei

Regia: Mikkel Nørgaard, distribuitor: Independența Film


Dans la cour / În curte

Regia: Pierre Salvadori, distribuitor: Independența Film


What If / Ce dacă

Regia: Michael Dowse, distribuitor: Independența Film


Before I Go to Sleep / Înainte să adorm

Regia: Rowan Joffe, distribuitor: InterComFilm Distribution


Autómata / Automata

Regia: Gabe Ibáñez, distribuitor: InterComFilm Distribution


Alphabet / Alfabet

Regia: Erwin Wagenhofer, distribuitor: Transilvania Film


The Stag / Bărbaţi mişto

Regia: John Butler, distribuitor: Freealize


Stations of the Cross / Patimile Mariei

Regia: Dietrich Brüggemann, distribuitor: Parada Film


Northmen - A Viking Saga / Northmen. Saga vikingilor

Regia: Claudio Fäh, distribuitor: Ro Image 2000 Prorom


Deux jours, une nuit / Două zile, o noapte

Regia: Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne, distribuitor: Independența Film


Ida / Ida

Regia: Pawel Pawlikowski, distribuitor: Clorofilm Srl


Paddington / Paddington

Regia: Paul King, distribuitor: InterComFilm Distribution


Anochece en la India / Noaptea vine în India

Regia: Chema Rodríguez, distribuitor: Strada Film


Exodus: Gods and Kings / Exodus: Zei şi regi

Regia: Ridley Scott, distribuitor: Odeon Cineplex


The Search / Căutarea

Regia: Michel Hazanavicius, distribuitor: Independența Film


Intersection

Regia: Dmytro Sobchuk, producător: Aristoteles Workshop


Intersection

Regia: Dmytro Sobchuk, Producător: Aristoteles Workshop


Cu lapte, fără zahăr

Regia: Andrei Florescu, Răzvan Macovei, Producător: Maya Films


Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? / Cu ce ţi-am greşit noi, Doamne?

Regia: Philippe de Chauveron, distribuitor: Odeon Cineplex