premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Nominalizări 2017


CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

CÂINI

Regia: Bogdan Mirică, producător Marcela Ursu (42KM Film)

INIMI CICATRIZATE

Regia: Radu Jude, producător Ada Solomon (Hi Film Productions)

SIERANEVADA

Regia: Cristi Puiu, producător Anca Puiu (Mandragora)

DOUĂ LOZURI

Regia: Paul Negoescu, producător Dragoș Bucur (Actoriedefilm.ro)

BACALAUREAT

Regia: Cristian Mungiu, producător Cristian Mungiu (Mobra Film)

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

ILEGITIM

Regia: Adrian Sitaru

INIMI CICATRIZATE

Regia: Radu Jude

SIERANEVADA

Regia: Cristi Puiu

CÂINI

Regia: Bogdan Mirică

BACALAUREAT

Regia: Cristian Mungiu

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Gheorghe Visu pentru rolul Hogaş din filmul „Câini”

Bogdan Dumitrache pentru rolul George din filmul „Dublu”

András Hatházi pentru rolul Lucian din filmul „Orizont”

Mimi Brănescu pentru rolul Lary din filmul „Sieranevada”

Adrian Titieni pentru rolul Romeo din filmul „Bacalaureat”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul „03.Bypass”

Alina Grigore pentru rolul Sasha din filmul „Ilegitim”

Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul „Orizont”

Dana Dogaru pentru rolul Nuşa din filmul „Sieranevada”

Maria Drăguş pentru rolul Eliza din filmul „Bacalaureat”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Vlad Ivanov pentru rolul Samir din filmul „Câini”

Șerban Pavlu pentru rolul Doctorul Ceafalan din filmul „Inimi cicatrizate”

Adrian Titieni pentru rolul Victor din filmul „Ilegitim”

Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul „Sieranevada”

Petru Ciubotaru pentru rolul Viceprimar Bulai din filmul „Bacalaureat”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Ana Ciontea pentru rolul Tanti Ofelia din filmul „Sieranevada”

Cătălina Moga pentru rolul Laura din filmul „Sieranevada”

Judith State pentru rolul Sandra din filmul „Sieranevada”

Tatiana Iekel pentru rolul Tanti Evelina din filmul „Sieranevada”

Viorica Geantă Chelbea pentru rolul Mătăsica din filmul „Miracolul din Tekir”

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Bogdan Mirică pentru filmul „Câini”

Paul Negoescu pentru filmul „Două lozuri”

Radu Jude pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Cristi Puiu pentru filmul „Sieranevada”

Cristian Mungiu pentru filmul „Bacalaureat”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

Andrei Butică pentru filmul „Câini”

Pătru Păunescu pentru filmul „Dublu”

Marius Panduru pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Oleg Mutu pentru filmul „Orizont”

Barbu Bălăşoiu pentru filmul „Sieranevada”

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

Roxana Szel pentru filmul „Câini”

Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger pentru filmul „Ilegitim”

Cătălin Cristuţiu pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Letiţia Ştefănescu, Ciprian Cimpoi pentru filmul „Sieranevada”

Mircea Olteanu pentru filmul „Bacalaureat”

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul „Ilegitim”

Dana Bunescu, Cristinel Şirli pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Sam Cohen, Sebastian Zsemlye, Hervé Buirette pentru filmul „Câini”

Jean Paul Bernard, Filip Mureşan, Christophe Vingtrinier pentru filmul „Sieranevada”

Constantin Fleancu, Mircea Olteanu, Olivier Do Huu pentru filmul „Bacalaureat”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

Mircea Florian pentru filmul „03.Bypass”

Codrin Lazăr, Sorin Romanescu pentru filmul „Câini”

Jean Paul Wall pentru filmul „Dincolo de calea ferată”

Flora Pop, Alin Zăbrăuţeanu pentru filmul „Două lozuri”

Cristian Lolea pentru filmul „Orizont”

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Vali Ighigheanu pentru filmul „Afacerea Est”

Augustina Stanciu pentru filmul „Câini”

Cristian Niculescu pentru filmul „Inimi cicatrizate”

Cristina Barbu pentru filmul „Sieranevada”

Simona Pădureţu pentru filmul „Bacalaureat”

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Mălina Ionescu pentru filmul „Două lozuri”

Dana Păpăruz pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Elena Stoyanova pentru filmul „Câini”

Maria Pitea pentru filmul „Sieranevada”

Mihaela David pentru filmul „Miracolul din Tekir”

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Gabriela Creţan pentru filmul „Câini”

Gina Dan, Ada Radu pentru filmul „Două lozuri”

Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan pentru filmul „Inimi Cicatrizate”

Stefanija Roso, Mojca Gorogranc pentru filmul „Sieranevada”

Marga Ștefan, Andreea Dardea pentru filmul „#Selfie 69”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

CÂINI

Regia: Bogdan Mirică, producător Marcela Ursu (42KM Film)

DUBLU

Regia: Catrinel Dănăiață, producător Gabriel Antal (Abis Studio)

DISCORDIA

Regia: Ion Indolean, producător Horațiu Curuțiu (Hola Media)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

„Doar o răsuflare”, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Hanka Kastelicova, Alina David, Andra Radu (Manifest Film, HBO Europe), regia Monica Lăzurean-Gorgan

„Imagini din vis”, producători: Claudiu Mitcu, Sorin Luca, Monica Lăzurean-Gorgan (Wearebasca), regia Sorin Luca

„În căutarea tatălui pierdut”, producător Tudor Giurgiu (Libra Film), regia Ionuț Teianu

„Varză, cartofi şi alţi demoni”, producători: Alexandru Iordăchescu, Șerban Georgescu, Heino Deckert (Kolectiv Film, Elefant Film, Ma.ja.de Filmproduktion), regia Șerban Georgescu

„Camera obscura”, producător Liviu Mărghidan (Scharf Film), regia Gheorghe Preda

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

„Ninel”, producători Ada Solomon, Călin Peter Netzer (Parada Film), regia Constantin Popescu

„Pipa, sexul şi omleta”, producător Carla Fotea (UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti), regia Ana-Maria Comănescu

„Mă cheamă Costin”, producători Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fița (Wearebasca), regia Radu Potcoavă

„Proiecţionistul”, producător Anda Ionescu (CitiZenit, Alien Film), regia Norbert Fodor

„4:15 PM Sfârşitul lumii”, producători Adina Sădeanu, Alex Crăciun (Axis Media Production, Flama Booking) regia Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

Matei Lucaci-Grunberg pentru regia scurtmetrajului „Oase pentru Otto”

Anamaria Antoci pentru producţia filmului „Ilegitim”

Carla Fotea pentru producţia scurtmetrajului „Pipa, sexul şi omleta”

Ilinca Hărnuţ pentru rolul din „Inimi cicatrizate”

Lucian Teodor Rus pentru rolul din „Inimi cicatrizate”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

„Fiul lui Saul”/„Saul Fia” (regia László Nemes), Distribuitor: Transilvania Film

„Toni Erdmann” /„Toni Erdmann” (regia Maren Ade), Distribuitor: microFilm

„Mlaştina” /„La Isla Minima” (regia Alberto Rodríguez), Distribuitor: Transilvania Film

„Despre oameni şi oi” /„Rams” (regia Grímur Hákonarson), Distribuitor: Transilvania Film

„Un porumbel cugetând pe o ramură” / „A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence” (regia Roy Andersson), Distribuitor: Clorofilm

PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMÂNESC CU CEL MAI MARE SUCCES DE BOX OFFICE ÎN 2016)

„Două lozuri”, Număr spectatori: 127.513 / Încasări:2.403.355 RON, producător Actoriedefilm.ro

Regia: Paul Negoescu, Distribuitor RO IMAGE 2000

„Selfie 69”, Număr spectatori:133.207 RON / Încasări: 2.296.771 RON, producător ZAZU FILM

Regia: Cristina Iacob, Distribuitor ZAZU FILM