premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Nominalizări 2011


CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU (România, 2010)

Regia: Andrei Ujică, Producător: Velvet Moraru (ICON Productions)

EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER (România-Suedia-Germania, 2010)

Regia: Florin Şerban, Producători: Cătălin Mitulescu, Daniel Mitulescu (Strada Film, Film I Väst, The Chimney Pot)

MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN (România, 2010)

Regia: Radu Muntean, Producător: Dragoş Vîlcu (Multi Media Est)

MEDALIA DE ONOARE (România-Germania, 2010)

Regia: Peter Călin Netzer, Producător: Liviu Marghidan (Scharf Film, Abis Studio, Pandora Films)

MORGEN (România-Ungaria-Franţa, 2010)

Regia: Marian Crişan, Producător: Anca Puiu (Mandragora Movies, Slot Machine, Katapult Film)

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

PETER CĂLIN NETZER- MEDALIA DE ONOARE

FLORIN ŞERBAN- EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

MARIAN CRIŞAN-MORGEN

RADU MUNTEAN- MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

RĂZVAN RĂDULESCU ŞI MELISSA DE RAAF- FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL ÎNTR-UN FILM DE LUNG METRAJ FICŢIUNE

ANDRÁS HATHÁZI- Pentru rolul NELU din filmul MORGEN

GEORGE PIŞTEREANU- Pentru rolul SILVIU din filmul EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

MIMI BRĂNESCU- Pentru rolul PAUL HANGANU din filmul MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

VICTOR REBENGIUC- Pentru rolul ION din filmul MEDALIA DE ONOARE

YILMAZ YALCIN- Pentru rolul BEHRAN din filmul MORGEN

CEA MAI BUNǍ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL ÎNTR-UN FILM DE LUNG METRAJ FICŢIUNE

ADA CONDEESCU- Pentru rolul ANA din filmul EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

ADRIANA TRANDAFIR- Pentru rolul MAGDALENA din filmul EUROPOLIS

MARIA POPISTAŞU- Pentru rolul RALUCA din filmul MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

MIRELA OPRIŞOR- Pentru rolul ADRIANA HANGANU din filmul MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

OZANA OANCEA- Pentru rolul FELICIA din filmul FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR ÎNTR-UN FILM DE LUNG METRAJ FICŢIUNE

IGOR CARAS-ROMANOV- Pentru rolul SENIA din filmul NUNTĂ ÎN BASARABIA

MIHAI CONSTANTIN- Pentru rolul DIRECTORUL din filmul EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

MIRCEA DIACONU- Pentru rolul TANASIE din filmul CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

VASILE MENZEL- Pentru rolul DNUL MATEESCU din filmul FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR ÎNTR-UN FILM DE LUNG METRAJ FICŢIUNE

CAMELIA ZORLESCU- Pentru rolul NINA din filmul MEDALIA DE ONOARE

CLARA VODĂ- Pentru rolul MAMA din filmul EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

ELVIRA RÎMBU- Pentru rolul FLORICA din filmul MORGEN

ILEANA CERNAT- Pentru rolul DNA MATEESCU din filmul FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

IULIA LUMÂNARE- Pentru rolul CORINA din filmul CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEL MAI BUN SCENARIU DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE

ALEXANDRU BACIU, RADU MUNTEAN ŞI RĂZVAN RĂDULESCU- MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CĂTĂLIN MITULESCU ŞI FLORIN ŞERBAN- EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER adaptare a piesei „Eu când vreau să fluier, fluier” de Andreea Vălean

MARIAN CRIŞAN- MORGEN

RĂZVAN RĂDULESCU ŞI MELISSA DE RAAF- FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

LIVIU MARGHIDAN- PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

MARIUS PANDURU- EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

TUDOR MIRCEA- MORGEN

TUDOR LUCACIU- MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

VIVI DRĂGAN VASILE- CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

ALEXANDRU RADU- MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CĂTĂLIN F. CRISTUŢIU ŞI SORIN BAICAN- EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

CĂTĂLIN F. CRISTUŢIU- MEDALIA DE ONOARE

DANA BUNESCU- AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU

TUDOR POJONI- MORGEN

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

CONSTANTIN FLEANCU ŞI DANA BUNESCU- FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

MIHAI BOGOS- PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

THOMAS HUHN, ANDREAS FRANCK, FLORIN TĂBĂCARU ŞI GELU COSTACHE- EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

DANA BUNESCU, CRISTINEL ŞIRLI - AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUSESCU

DRAGOŞ STANOMIR, ELECTRIC BROTHER- MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

ANATOL ŞTEFĂNEŢ- NUNTĂ ÎN BASARABIA

MIRCEA FLORIAN- KAPITALISM – REŢETA NOASTRĂ SECRETĂ

VASILE ŞIRLI- CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

CRISTIAN NICULESCU- CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

MIHNEA MIHĂILESCU- MEDALIA DE ONOARE

RÓBERT KÖTELES- MORGEN

SORIN DIMA- MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

ALEXANDRA UNGUREANU- MORGEN

CRISTINA MITITELU- PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

VIORICA PETROVICI- CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

ANDREEA LUPU ŞI MARIA ANTON- PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

DANA ROŞEANU- CARAVANA CINEMATOGRAFICĂ

LIDIA IVANOV ŞI EDWINA VODĂ- EVA

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

Regia: Florin Şerban

FELICIA, ÎNAINTE DE TOATE

Regia: Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf

MORGEN

Regia: Marian Crişan

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

AUTOBIOGRAFIA LUI NICOLAE CEAUŞESCU (România, 2010), Producător: Velvet Moraru (ICON Production)

Regia: Andrei Ujică

CĂUTARE (România, 2010), Producători: Cristina Hoffman, Dan Nuţu (Aristoteles Workshop)

Regia: Ionuţ Piţurescu

CIRCUL VESEL (România, 2010), Producători: Carmen Harabagiu, Aurelian Nica, Andrei Creţulescu (HBO România)

Regia: Claudiu Mitcu

THE SHUKAR COLLECTIVE PROJECT (România, 2010), Producători: Marc Lorber, Aurelian Nica, Andrei Creţulescu (HBO Central Europe)

Regia: Matei-Alexandru Mocanu

KAPITALISM – REŢETA NOASTRĂ SECRETĂ (România-Franţa, 2010), Producator: Ada Solomon (HiFilm, Sepia, Neon Rouge Production, ARTE G.E.I.E, RTBF)

Regia: Alexandru Solomon

CEL MAI BUN FILM DE SCURT METRAJ

CAPTIVI DE CRĂCIUN (România, 2010), Producător: UNATC „I.L. Caragiale” Bucureşti

Regia: Iulia Rugină

COLIVIA (România – Olanda, 2010), Producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Adrian Sitaru, Mete Gümürhan (4 Proof Film, Kaliber Film)

Regia: Adrian Sitaru

MATEI, MATEI (România-Ungaria, 2010), Producători: Jànos Szàntai, Ròbert Lakatos, András Muhi (Inforg Stúdió, Argo Audiovizual)

Regia: Cecília Felmèri

STRUNG LOVE (România, 2010), Producător: UNATC „I.L. Caragiale” Bucureşti

Regia: Victor Dragomir

OXIGEN (România, 2010), Producător: Constantin Popescu (Filmex România)

PREMIUL “TÂNĂRĂ SPERANŢĂ”

ADINA PINTILIE- pentru regia filmului OXIGEN

BOGDAN MIHĂILESCU- pentru realizarea filmului GRAND CAFÉ

GEORGE PIŞTEREANU- Pentru rolul SILVIU din filmul EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER

IULIA RUGINĂ- pentru regia filmului CAPTIVI DE CRĂCIUN

MARIUS IACOB- pentru imaginea filmului OXIGEN

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN (DINTRE CELE DISTRIBUITE ÎN ROMÂNIA ÎN 2010)

O LECŢIE DE VIAŢĂ / AN EDUCATION (Marea Britanie, 2009)

Regia: Lone Scherfig, Distribuitor: MediaPro Distribution

ANTICHRIST / ANTICHRIST (Danemarca, 2009)

Regia: Lars von Trier, Distribuitor: Transilvania Film

ILUZIONISTUL / L'ILLUSIONNISTE (Marea Britanie-Franţa, 2010)

Regia: Sylvain Chomet, Distribuitor: Transilvania Film

PANGLICA ALBĂ / DAS WEISSE BAND (Franţa-Germania-Austria, 2009)

Regia: Michael Haneke, Distribuitor: Independenţa Film

UN PROFET / UN PROPHÈTE (Franţa, 2009)

Regia: Jacques Audiard, Distribuitor: Independenţa Film

PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMÂNESC CU CEL MAI MARE SUCCES LA BOX OFFICE ÎN 2010)

EU CÂND VREAU SĂ FLUIER, FLUIER – 55,858 bilete vândute

Regia: Florin Şerban, Producători: Cătălin Mitulescu, Daniel Mitulescu (Strada Film, Film I Väst, The Chimney Pot) Distribuitor: Metropolis Film

PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE

ANUŞAVAN SALAMANIAN INGINER DE SUNET

PREMIUL SPECIAL MTV PENTRU CEL MAI BUN SĂRUT

CONSTANTIN DIŢĂ ŞI RALUCA RUSU-DIŢĂ - PORTRETUL LUPTĂTORULUI LA TINEREŢE

MIMI BRĂNESCU ŞI MARIA POPISTAŞU - MARŢI, DUPĂ CRĂCIUN

VINCENT REGAN ŞI AMY HAYES - EVA

VLAD LOGIGAN ŞI VICTORIA BOBU - NUNTĂ ÎN BASARABIA

PREMIUL PENTRU SUSTINEREA FILMULUI ROMANESC

INSTITUTUL CULTURAL ROMÂN

PREMIUL PENTRU ÎNTREAGA CARIERĂ

ION BESOIU

PREMIUL SPECIAL

ZOLTAN SZABO