premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Filme eligibile 2016


FILME DE LUNGMETRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Acasă la tata

Regia: Andrei Cohn; Producător: Film Location Guide

Aferim!

Regia: Radu Jude; Producător: Hi Film Productions

Aliyah DaDa

Regia: Oana Giurgiu; Producător: Libra Film Productions

Autoportretul unei fete cuminți

Regia: Ana Lungu; Producător: Mandragora

Box

Regia: Florin Șerban; Producător: Fantascope

Bucuresti NonStop

Regia: Dan Chișu; Producător: DaKINO Production

Carmen

Regia: Doru Nițescu; Producător: Filmex România

Cel ales

Regia: Cristian Comeagă; Producător: Domino Film

Comoara

Regia: Corneliu Porumboiu; Producător: 42KM Film

Crimă inocentă

Regia: Adrian Popovici; Producător: Artis Film România

De ce eu?

Regia: Tudor Giurgiu; Producător: Libra Film Productions

Doar cu buletinul la Paris

Regia: Șerban Marinescu; Producător: Casaro Film

Fata cu ochii verzi

Regia: Mihai Mihăescu; Producător: Alternative Film Studio

Live!

Regia: Vlad Păunescu; Producător: Castel Film

Lumea e a mea

Regia: Nicolae Constantin Tănase; Producător: Libra Film Productions, deFilm

Muntele Magic

Regia: Anca Damian; Producător: Aparte Film

Palatul Pionierilor

Regia: Bobby Păunescu; Producător: Mandragora Movies

Poveste de dragoste

Regia: Cristina Iacob, Producător: ZAZU Film, MediaPro Entertainment

Un etaj mai jos

Regia: Radu Muntean; Producător: Multi Media Est

Youtube Bazaar

Regia: Dan Chișu, Producător: DaKINO Production

FILME DOCUMENTARE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Aliyah DaDa

Regia: Oana Giurgiu; Producător: Libra Film Productions

Bondoc

Regia: Mihai Mincan, Cristian Delcea, Mihai Voinea; Producător: deFilm

Cinema, mon amour

Regia: Alexandru Belc; Producător: Libra Film Productions

Frații Dabija

Regia: Cătălin Drăghici; Producător: Dropia Film

Insight. An eye on Bucharest's art galleries

Regia: Miluță Flueraș; Producător: independent

Muntele Magic

Regia: Anca Damian; Producător: Aparte Film

Repetiții

Regia: Ana-Maria Vîjdea; Producător: Filmes do Gajo

Rețeaua

Regia: Claudiu Mitcu; Producător: Wearebasca, Parada Film, HBO România

Roboțelul de aur

Regia: Mihai Gavril Dragolea, Radu Constantin Mocanu; Producător: Vagabond Film SRL-D

România: patru patrii

Regia: Alexandru Solomon; Producător: Hi Film Productions

Stația #15033

Regia: Iulia Matei; Producător: Rocket Superbe

Youtube Bazaar

Regia: Dan Chișu; Producător: DaKINO Production

FILME DE SCURTMETRAJ DOCUMENTAR PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Băbiciu: La nimeni pe nimic

Regia: Dorian Negrilă; Producător: UNATC

Cealalta viață a lui Charon

Regia: Ioana Țurcan; Producător: B4Film

Chat with Alice

Regia: Sandra Isabela Țenț; Producător: UNATC

Drumul spre succes

Regia: Andrei-Nicolae Teodorescu; Producător: Okapi Sound, Universal Music România

Înapoi la rădăcini

Regia: Andrei Ștefan Răuțu; Producător: Cinedaze

Stories in tea cups

Regia: Mirona Radu; Producător: UNATC

FILME DE SCURTMETRAJ FICȚIUNE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Arad. Jurnalul meu virtual

Regia: Carmen Lidia Vidu ; Producător: Centrul Municipal de Cultură Arad

Azi nu

Regia: Cristina Iliescu; Producător: Porsena

Black Friday

Regia: Roxana Stroe; Producător: UNATC

Blue Spring

Regia: Andreea Cristina Borțun; Producător: Elefant Films

Candy Crush

Regia: Andrei Georgescu; Producător: Papillon Film

Cangurul Singuratic

Regia: Camelia Popa; Producător: AMA Les Films a la Carte

Casting Call

Regia: Conrad Mericoffer; Producător: TNT Studio

Constanța. A dancing City

Regia: Carmen Lidia Vidu; Producător: Centrul Cultural Județean Constanța

Cu ceva timp în urmă

Regia: Stela Pelin; Producător: UNATC

Dispozitiv 0068

Regia: Radu Bărbulescu; Producător: Alien Film

Dopul scuză mijloacele

Regia: Mihai Ionescu; Producător: Gef Art Film

Dușmanul

Regia: Vlad Ghinea; Producător: MC2FILM

Filmul de la capătul lumii

Regia: Gheorghe Preda; Producător: Mrakonia Film

Golanii

Regia: Bogdan Drumea; Producător: UNATC

Greieri

Regia: Lucian Dan Teodorovici; Producător: SC Doitreizeci SRL

Grota cu măști

Regia: Ana Dascălu; Producător: UNATC

În care eroina se ascunde și apoi are parte de o întâlnire neașteptată

Regia: Tudor Cristian Jurgiu; Producător: Wise Factor Entertainment

Închiriez mansardă. Rog seriozitate

Regia: Sorin Tănase; Producător: UNATC

Investiție perfectă

Regia: Ibolya Simó; Producător: Asociatia Transikon

Lag

Regia: Bogdan Orcula, Anton Groves; Producător: Studioset

Legatura de leuștean

Regia: Armine Vosganian; Producător: UNATC

Love Locker

Regia: Andreea Cristina Borțun; Producător: UNATC Atelier de Film

Matei

Regia: Andreea Simion; Producător: UNATC

Mesagerul

Regia: Radu Potcoavă; Producător: Movie Production Entertainment

N-ai fost acolo

Regia: Ioana Agatha Plătinel; Producător: UNATC

Nu există-n lumea asta

Regia: Andreea Vălean; Producător: Amoidee

Ocupat

Regia: Octav Chelaru; Producător: SC Doitreizeci SRL

O Faptă bună

Regia: Andrei Gruzsniczki; Producător: Rollin Studio

Omulan!

Regia: Matei Branea; Producător: N-Graphix

Pavel

Regia: Alexandru Ranta; Producător: Alexandru Ranta Gh PFA

Pentru Ana. Cu drag, Moș Crăciun

Regia: Mirona Radu; Producător: UNATC

Prăjitorul de pâine

Regia: Cristian Pop; Producător: UNATC

Prima Dată

Regia: George Bogdan Ganea; Producător: MC2FILM

Profesioniștii

Regia: Tudor Botezatu; Producător: independent

Ramona

Regia: Andrei Crețulescu; Producător: Kinosseur, deFilm, Wearebasca

Recunoștință

Regia: Ștefan Scărlătescu, Andrei Scărlătescu; Producător: Turnul Vechi Studio

Reflexii asupra reflexiilor

Regia: Adina Diana Savin; Producător: UNATC

Reisende auf einem Bein

Regia: Alexandru Petru Bădeliță; Producător: Le Fresnoy – Studio National

Scor Alb

Regia: Marius Olteanu; Producător: Wearebasca

Sfârșit

Regia: Dorian Boguță; Producător: Actoriedefilm.ro

Stație facultativă

Regia: Adina Diana Savin; Producător: UNATC

Tamara, Echelon

Regia: Cristina Cepraga Goodwin; Producător: independent

Te mai uiți și la om

Regia: Ana Maria Comănescu; Producător: UNATC

Toate fluviile curg în mare

Regia: Alexandru Badea; Producător: UNATC

Vacanță la țară

Regia: Andrei Tănase; Producător: Libra Film Productions

Verigheta

Regia: Gabriel Achim; Producător: Green Film

Violare de domiciliu

Regia: Sînziana Nicola; Producător: Papillon Film

Voyage

Regia: Poiana Marian; Producător: independent

What God wants, God gets, God help us all

Regia: Mihai Pîrcălabu; Producător: UNATC