premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Filme eligibile 2015


FILME DE LUNG METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Al doilea joc

Regia: Corneliu Porumboiu, Producător: 42km Film

Alt Love Building

Regia: Iulia Rugină, Producător: actoriedefilm.ro

America, venim!

Regia: Răzvan Săvescu, Producător: Libra Fi

Ana

Regia: Alexa Visarion, Producător: Paradox Film

Brâncuși…din eternitate

Regia: Adrian Popovici, Producător: Artis Film

București, unde ești?

Regia: Vlad Petri, Producător: Active Docs

Closer to the moon

Regia: Nae Caranfil, Producător: Mandragora Movies

Cripta

Regia: Corneliu Gheorghiță, Producător: Ro de Film

Cuscrii

Regia: Radu Potcoavă, Producător: Media Pro Entertainment

D’ora

Regia: Delia Antal, Producător: 28Films

Kyra Kyralina

Regia: Dan Pița, Producător: Castel Film

Love Bus – cinci povești de dragoste din București

Regia: Roxana Andrei, Mihai Mincan, Florin Babei, Radu Vasile, Andrei Georgescu, Producător: Papillon Film

Love by design

Regia: Michael Damian, Producător: Goldline Production International

O poveste de dragoste - Lindenfeld

Regia: Radu Gabrea, Producător: Orion Film

Pașaport de Germania

Regia: Răzvan Georgescu, Producător: Hi Film Productions

Planșa

Regia: Andrei Gheorghe, Producător: Dakino Production, Diud Film

Poarta albă

Regia: Nicolae Mărgineanu, Producător: Ager Film

Q.E.D

Regia: Andrei Gruzsniczki, Producător: ICON Production

#Selfie

Regia: Cristina Iacob, Producător: Media Pro Entertainment, Zazu Film

Terapie pentru crimă

Regia: Kiki Vasilescu, Producător: East Movies

Ultimul Zburător

Regia: Ovidiu Georgescu, Producător: Asociația Culturală PROMISSIUM

FILME DOCUMENTARE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Aici Nora Iuga

Regia: Vlad Rotaru, Producător: Casa de pariuri literare

Al doilea joc

Regia: Corneliu Porumboiu, Producător: 42km Film

București, unde ești?

Regia: Vlad Petri, Producător: Active Docs

CDPL Story

Regia: Vlad Rotaru, Producător: Casa de pariuri literare

În numele primarului

Regia: Anca Hirțe, Producător: Elefant Film

Lumea lui Geo Saizescu

Regia: Dan Doroftei, Producător: Nerv Film

Niascharian

Regia: Leonardo Tonitza, Producător: Paradox Film

Omul pasăre

Regia: Alexandru Mavrodineanu, Producător: HBO Europe

Pădurea

Regia: Sinișa Dragin, Producător: Mrakonia Film

Pașaport de Germania

Regia: Răzvan Georgescu, Producător: Hi Film Productions

Rezoluții 2014

Regia: Mihai Tranca, Producător: Imagine Productions

Toto și surorile lui

Regia: Alexander Nanau, Producător: Alexander Nanau Production

Un ultim an în 114 minute

Regia: Daniel Nicolae Djamo, Producător: Daniel Nicolae Djamo

Vama Veche Veche

Regia: Tudor Chirilă, Producător: TVR-CP

FILME DE SCURTMETRAJ DOCUMENTAR PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Alice

Regia: Isabela Tent, Producător: UNATC

Another day of mankind

Regia: Alexandru Vlad, Producător: Facultatea de Teatru și Televiziune, Brașov

Brudina

Regia: Dragoș Hanciu, Producător: UNATC

Horea Paștină. Starea lucrurilor

Regia: Laurențiu Damian, Producător: Studioul Video Art

Iulian

Regia: Alex Mironescu, Producător: UNATC

Just the two of us

Regia: Nina Blazin, Producător: Aristoteles Workshop

O scurtă istorie – Astra Film

Regia: Carmen Lidia Vidu, Producător: Fundația Astra Film Sibiu

Octav

Regia: Adrian Inizian, Producător: UNATC

Românești

Regia: Artur Boruzs, Producător: UNATC

Sfârșitul verii

Regia: Alina Manolache, Producător: Aristoteles Wokshop

Statuile nu mor, eu da?

Regia: Francisc Mraz, Producător: Studioul Video Art

Vine furtuna

Regia: Daniel Nicolae Djamo, Producător: Daniel Nicolae Djamo

Intersection

Regia: Dmytro Sobchuk, Producător: Aristoteles Workshop

FILME DE SCURT METRAJ FICŢIUNE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

12 minute

Regia: Nicolae Constantin Tănase, Producător: deFilm Production

Acordajul Profesorului Octav

Regia: Germain Kanda, Producător: UNATC

Anna

Regia: Alexandru Badea, Producător: UNATC

Artă

Regia: Adrian Sitaru, Producător: 4Proof Film

Be that man

Regia: Goran Mihailov, Producător: UNATC

Boat trip

Regia: Ozana Nicolau, Producător: UNATC

Bomberman

Regia: Barna Nemethi, Producător: deFilm Production

Bruiaj

Regia: Bogdan Drumea, Producător: Independent

Cai putere

Regia: Daniel Sandu, Producător: ICON Production

Copacul

Regia: Mihai Șofronea, Producător: Danubius Film Production

De ce au dispărut dinozaurii

Regia: Mihai Ghiță, Producător: UNATC

Duminică dimineața

Regia: Bogdan Th. Olteanu, Producător: Independent

Ela, Panda și Madame

Regia: Andrei Ștefan Răuțu, productor: Asociația Les Herbes Folles

Excursie

Regia: Adrian Sitaru, Producător: 4Proof Film

Fals pozitiv

Regia: Octav Chelaru, Producător: Octav Chelaru

Fereastra

Regia: Georgiana Moldoveanu, Producător: UNATC

Honeymoon

Regia: Sebastian Mihăilescu, Producător: UNATC

In the house

Regia: Ana-Maria Comănescu, Producător: UNATC

Kowalski

Regia: Andrei Crețulescu, Producător: Kinosseur

Lumină firavă

Regia: Florina Dumitrache, Producător: Independent

Obeliscul

Regia: Ioan Truică, Producător: Studioul Video Art

O lume nouă

Regia: Luiza Pârvu, Producător: Root Films

Objects in the mirror are closer than they appear

Regia: Alexandru Căpătoiu, Producător: Speaka Spell Laboratory

Piano

Regia: Dorian Boguță, Producător: Libra Film Productions

Pui de somn

Regia: Paul Mureșan, Producător: Independent

Să mori de dragoste rănită

Regia: Iulia Rugină, Producător: actoriedefilm.ro

Sin

Regia: Isabella Santo, Producător: UNATC

Sthorzina

Regia: Dan Radu Mihai, Producător: Elefant Films

Str. Drapelului, nr. 0

Regia: Anca Oproiu, Producător: Nederlandse Film En Televisie Amsterdam

Sub gheață

Regia: Laszlo Barna, Producător: Universitatea Sapie

Tatăl nostru

Regia: Sergiu Lupșe, Producător: UBB Cluj-Napoca

Trece și prin perete

Regia: Radu Jude, Producător: Hi Film Productions

Cu lapte, fără zahăr

Regia: Andrei Florescu, Răzvan Macovei, Producător: Maya Films

FILME EUROPENE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Nymphomaniac: Volume 1 / Nimfomana Vol. I

Regia: Lars von Trier, distribuitor: Independența Film

Camille Claudel 1915

Regia: Bruno Dumont, distribuitor: Independența Film

Into the White / În mijlocul pustiului alb

Regia: Petter Næss, distribuitor: Transilvania Film

Nymphomaniac: Volume 2 / Nimfomana Vol. II

Regia: Lars von Trier, distribuitor: Independența Film

Agon

Regia: Robert Budina, distribuitor: Elefant Film

The Broken Circle Breakdown / Paradisul spulberat

Regia: Felix Van Groeningen, distribuitor: Independența Film

La grande bellezza / Marea frumuseţe

Regia: Paolo Sorrentino, distribuitor: Independența Film

Tarzan

Regia: Reinhard Klooss, distribuitor:MediaPro Distribution

A Long Way Down / Adio, dar mai stau puţin

Regia: Pascal Chaumeil; distribuitor: Ro Image 2000 Prorom

Brick Mansions / Zona de pericol

Regia: Camille Delamarre, distribuitor: Ro Image 2000 Prorom

Jeune & jolie / Tânără şi frumoasă

Regia: François Ozon, distribuitor: Independența Film

Borgman / Borgman

Regia: Alex van Warmerdam, distribuitor: Independența Film

The Two Faces of January / Triunghiul dragostei şi al morţii

Regia: Hossein Amini, distribuitor: Hollywood Multiplex Operations

Walesa. Czlowiek z nadziei / Walesa

Regia: Andrzej Wajda, distribuitor: Independența Film

Il était une forêt / A fost odată o pădure

Regia: Luc Jacquet, distribuitor: Independența Film

Grace of Monaco

Regia: Olivier Dahan, distribuitor: MediaPro Distribution

Blood Ties / Legături de sânge

Regia: Guillaume Canet, Distribuitor: Independența Film

Third Person / Dragoste la persoana a treia

Regia: Paul Haggis, distribuitor: Ro Image 2000, Programs4Media

Cuban Fury / Cucereşte-o cu salsa

Regia: James Griffiths, distribuitor: Ro Image 2000

Canibal

Regia: Manuel Martín Cuenca, distribuitor: Transilvania Film

Kraftidioten / În ordinea dispariţiei

Regia: Hans Petter Moland, Distribuitor: Independența Film

Mea culpa / Mea culpa

Regia: Fred Cavayé, Distribuitor: Odeon Cineplex

Lucy / Lucy

Regia: Luc Besson, distributor: Ro Image 2000

The House of Magic / Casa magicianului

Regia: Ben Stassen, Jeremy Degruson, Distribuitor: Forum Film România

La gran familia española / Nuntă în ofsaid

Regia: Daniel Sánchez Arévalo, distribuitor: Transilvania Film

A Most Wanted Man / Vânătoarea de spioni

Regia: Anton Corbijn, distribuitor: Forum Film Romania

Kvinden i buret / Camera groazei

Regia: Mikkel Nørgaard, distribuitor: Independența Film

Dans la cour / În curte

Regia: Pierre Salvadori, distribuitor: Independența Film

What If / Ce dacă

Regia: Michael Dowse, distribuitor: Independența Film

Before I Go to Sleep / Înainte să adorm

Regia: Rowan Joffe, distribuitor: InterComFilm Distribution

Autómata / Automata

Regia: Gabe Ibáñez, distribuitor: InterComFilm Distribution

Alphabet / Alfabet

Regia: Erwin Wagenhofer, distribuitor: Transilvania Film

The Stag / Bărbaţi mişto

Regia: John Butler, distribuitor: Freealize

Stations of the Cross / Patimile Mariei

Regia: Dietrich Brüggemann, distribuitor: Parada Film

Northmen - A Viking Saga / Northmen. Saga vikingilor

Regia: Claudio Fäh, distribuitor: Ro Image 2000 Prorom

Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? / Cu ce ţi-am greşit noi, Doamne?

Regia: Philippe de Chauveron, distribuitor: Odeon Cineplex

Deux jours, une nuit / Două zile, o noapte

Regia: Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne, distribuitor: Independența Film

Ida / Ida

Regia: Pawel Pawlikowski, distribuitor: Clorofilm Srl

Paddington / Paddington

Regia: Paul King, distribuitor: InterComFilm Distribution

Anochece en la India / Noaptea vine în India

Regia: Chema Rodríguez, distribuitor: Strada Film

Exodus: Gods and Kings / Exodus: Zei şi regi

Regia: Ridley Scott, distribuitor: Odeon Cineplex

The Search / Căutarea

Regia: Michel Hazanavicius, distribuitor: Independența Film