premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Filme eligibile 2013


FILME DE LUNG METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Despre oameni și melci

Regia: Tudor Giurgiu, Producător: Libra Film

După dealuri

Regia: Cristian Mungiu, Producător: Mobra Films

Ho! Ho! Ho! 2

Regia: Jesus del Cerro, Producător: MediaPro Pictures

Iubire elenă

Regia: Geo Saizescu, Producător: Paradox Film

Jocul

Regia: Olimpia Stăvărache, Producător: Columna Film

Mama ei de tranziție!

Regia: Cristina Nichituș, Producător: Paradox Film

Minte-mă frumos!

Regia: Iura Luncașu, Producător: MediaPro Pictures

O lună în Thailanda

Regia: Paul Negoescu, Producător: HiFilm Productions

S-a furat mireasa

Regia: Jesus del Cerro, Producător: MediaPro Pictures

Tatăl fantomă

Regia: Lucian Georgescu, Producător: GAV

Și caii sunt verzi pe pereți

Regia: Dan Chișu, Producător: DaKino & Family Film

Toată lumea din familia noastră

Regia: Radu Jude, Producător: HiFilm Productions

Toți copiii Domnului

Regia: Adrian Popovici, Producător: Artis Film

Trei zile până la Crăciun

Regia: Radu Gabrea, Producător: Total TV

Ultimul corupt din România

Regia: Sergiu Nicolaescu, Producător: MediaPro Pictures

Undeva la Palilula

Regia: Silviu Purcărete, Producător: Libra Film

Visul lui Adalbert

Regia: Gabriel Achim, Producător: Green Film

FILME DE SCURT METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

30-40-50

Regia: Iulia Rugină, Eva Pervolovici, Stanca Radu, Producător: Green Film & Strada Film

A fost odată un copil

Regia: Ana-Maria Lemnaru, Andreea Lemnaru; Producători: Ana-Maria Lemnaru, Andreea Lemnaru

Blu

Regia: Nae Constantin Tănase, Producător: DeFilm

Chefu’

Regia: Adrian Sitaru, Producător: 4Proof Film

Connection lost

Regia: Paula Oneț, Manuela Borza, Producător: Universitatea Babeș-Bolyai

De azi înainte

Regia: Dorian Boguță, Producător: Bell Film

Dialoguri terapeutice

Regia: Andrei Georgescu, Producător: U.N.A.T.C

Gândacul

Regia: Cătălin Drăghici, Producător: U.N.A.T.C

I’m a walking contradiction

Regia: Raia Al Souliman, Producător: U.N.A.T.C

În acvariu

Regia: Tudor Jurgiu, Producător: U.N.A.T.C

În film la nașu’

Regia: Cristina Jacob, Producător: Zazu Film

Kiddo

Regia: Millo Simulov, Producător: Spider Film

Orizont

Regia: Paul Negoescu, Producător: DeFilm

Outland

Regia: Adina Istrate, Producător: Adina Istrate

Pastila fericirii

Regia: Cecilia Felmeri, Producător: U.N.A.T.C

Pui, cartofi prăjiți și o Cola

Regia: Emanuel Pârvu, Producător: Media Factory

Poc, trosc și-un tort cu frișcă

Regia: Andrei-Nicolae Teodorescu, Producător: UNATC

Rebelion

Regia: Matei Lucaci-Grunberg, Producător: U.N.A.T.C

Reflex

Regia: Andra Chiriac, Producător: Claris Film

Regresie

Regia: Robert Popa, Producător: Silver Bullet

Reuniune de familie

Regia: Florina Dumitrache, Producător: U.N.A.T.C

Sink

Regia: Iulia Rugină, Producător: Actorie de film

Tabăra din Răzoare

Regia: Cristi Iftime, Producător: U.N.A.T.C

Tatăl meu e cel mai tare

Regia: Radu Potcoavă, Producător: MediaPro Pictures

Tenis

Regia: Vladimir Dembinski, Producător: DeFilm

Totul ca la carte

Regia: Bogdan Bărbulescu, Producător: Bell Film

Un alt Crăciun

Regia: Tudor Giurgiu, Producător: Libra Film

Vaca finlandeză

Regia: Gheorghe Preda, Producător: Domino Film

Vă e rău?

Regia: Dan Cimpoeșu, Producător: Asociația de creație Gheizer Film

Kurgan Oblast

Regia: Stela Pelin, Producător: U.N.A.T.C

Mândrie și beton

Regia: Petruț Călinescu, Producător: Petruț Călinescu

Tati

Regia: Roxana Andrei, Producător: U.N.A.T.C

FILME DOCUMENTARE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

8 martie

Regia: Alexandru Belc, Producător: Libra Film

Aici…adică acolo

Regia: Laura Căpătână Juller, Producător: HiFilm Productions

Draco – chipurile de piatră

Regia: Octavian Repede, Producător: Octavian Repede

Gone wild

Regia: Dan Curean, Producător: Fundația ARTA

Insula

Regia: Laurențiu Damian, Producător: Studioul Video Art

Patul e stricat

Regia: Raluca Gorgos, Producător: Aristoteles Workshop

Piepturi goale și buzunare pline

Regia: Cornel Mihalache, Producător: SRTV

Poezia de la capătul lumii

Regia: Gheorghe Preda, Producător: Realitatea TV

Radu Gabrea

Regia: Dan Doroftei, Producător: UNATC

Sala dogilor

Regia: Julia Groszek, Producător: Aristoteles Workshop

Turn off the lights

Regia: Ivana Mladenovic, Producător: Strada Film

Un gând, un vis, Doyle…și-un pix

Regia: Bogdan Ilie-Micu, Producător: Mototol Film

După fel și chip

Regia: Paula Oneț, Manuela Borza, Producător: Universitatea Babeș-Bolyai

FILME EUROPENE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Carnage / Doamne…ce măcel

Regia: Roman Polanski, Distribuitor: Ro Image

Tinker Tailor Soldier Spy / Un spion care știa prea multe

Regia: Tomas Alfredson, Distribuitor: Ro Image

Habemus Papam

Regia: Nanni Moretti, Distribuitor: I.F

Poulet aux prunes / Iubire persană

Regia: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi, Distribuitor: Metropolis Film

My week with Marilyn / O săptămână cu Marilyn

Regia: Simon Curtis, Distribuitor: Forum Film

Gianni e le donne / Gianni și femeile

Regia: Gianni di Gregorio, Distribuitor: Transilvania Film

The Artist / Artistul

Regia: Michel Hazanavicius, Distribuitor: Forum Film

Bel Ami

Regia: Declan Donnellan, Nick Ormerod, Distribuitor: MediaPro Distribution

Le gamin au velo / Băiatul cu bicicleta

Regia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Distribuitor: I.F.

The woman in black / Femeia în negru

Regia: James Watkins, Distribuitor: Ro Image

Le source des femmes / Izvorul femeilor

Regia: Radu Mihăileanu, Distribuitor: I.F.

Salmon Fishing in the Yemen / La pescuit în deșert

Regia: Lasse Hallstrom, Distribuitor: Hollywood Multiplex

Intouchables / Invincibilii

Regia: Olivier Nakache, Eric Toledano, Distribuitor: MediaPro Distribution

The Iron Lady / Doamna de fier

Regia: Phyllinda Lloyd, Distribuitor: New Films

Polisse / Îngerii păzitori

Regia: Maiwenn, Distribuitor: I.F.

Lockout / Misiune pe MS One

Regia: James Mather, Stephen St. Leger, Distribuitor: Hollywood Multiplex

Le Havre

Regia: Aki Kaurismaki, Distribuitor: I.F.

La prima cosa bella / Prima amintire frumoasă

Regia: Paolo Virzi, Distribuitor: I.F.

Street Dance 2 / Dansul Străzii

Regia: Max Giwa, Dania Pasquini, Distribuitor: MediaPro Distribution

Hodejegerne / Vânătorii de capete

Regia: Morten Tyldum, Distribuitor: I.F.

Iron Sky / Iron Sky: Invazia

Regia: Timo Vuorensola, Distribuitor: Ro Image

Oslo, August 31st / Oslo, 31 August

Regia: Joachim Trier, Distribuitor: I.F.

Un heureux evenement / Un eveniment fericit

Regia: Remi Bezancon, Distribuitor: Asociația Culturală Macondo

Le Skylab / Explozie în familie

Regia: Julie Delpy, Distribuitor: Transilvania Film

To Rome with love / Din dragoste pentru Roma

Regia: Woody Allen, Distribuitor: Ro Image

The Sweeney / La limita legii

Regia: Nick Love, Distribuitor: Ro Image

A Royal Affair / O afacere regală

Regia: Nikolaj Arcel, Distribuitor: I.F.

Retrace / Întoarcerea

Regia: Judit Elek, Distribuitor: Artis Film România

Sammy’s Adventures 2 / Aventurile lui Sammy 2

Regia: Ben Stassen, Distribuitor: MediaPro Distribution

Taken 2 / Teroare în Istanbul

Regia: Olivier Megaton, Distribuitor: MediaPro Distribution

Tom Sawyer

Regia: Hermine Huntgeburth, Distribuitor: Parada Film

Asterix et Obelix: Au Service de Sa Majeste / Asterix și Obelix; în slujba Majestății Sale

Regia: Laurent Tirard, Distribuitor: Ro Image

7 Days in Havana / 7 zile în Havana

Regia: Laurent Cantet, Benicio del Toro, Julio Medem, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo Trapero, Gaspar Noe, Distribuitor: I.F.

Skyfall / 007: Coordonata Skyfall

Regia: Sam Mendes, Distribuitor: Forum Film

Upside Down / Între două lumi

Regia: Juan Solanas, Distribuitor: MediaPro Distribution

Silent Hill: Revelation 3D / Silent Hill: Revelația

Regia: Michael J. Bassett, Distribuitor: Forum Film

Love is all you need / Te iubesc oricum

Regia: Susanne Bier, Distribuitor: Ro Image

Ronal Barbaren / Ronal Barbarul

Regia: Kresten Vestbjerg Andersen, Thorbjorn Christoffersen, Philip Einstein Lipski, Distribuitor: Transilvania Film

Les infideles / Fustangii

Regia: Emmanuelle Bercot, Fred Cavaye, Alexandre Courtes, Jean Dujardin , Michel Hazanavicius, Jan Kounen, Eric Lartigau, Gilles Lellouche, Distribuitor: I.F.

Red Lights / Dincolo de întuneric

Regia: Rodrigo Cortes, Distribuitor: Ro Image

Hasta la vista

Regia: Geoffrey Enthoven, Distribuitor: Transilvania Film

Alpeis / Alpii

Regia: Giorgos Lanthimos, Distribuitor: Asociația Culturală Macondo

Holy Motors / Motoare Sfinte

Regia: Leos Carax, Distribuitor: I.F.

Aglaja / De ce fierbe copilul în mămăligă

Regia: Krisztina Deak, Distribuitor: Transilvania Film

Diaz

Regia: Daniele Vicari, Distribuitor: Mandragora Movies

Anna Karenina

Regia: Joe Wright, Distribuitor: Ro Image

Seven Psychopaths / Șapte psihopați și-un câine

Regia: Martin McDonagh, Distribuitor: Ro Image

The Angels’ Share / Partea îngerilor

Regia: Ken Loach, Distribuitor: I.F.