premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Filme eligibile 2012


FILME DE LUNG METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Aurora

Regia: Cristi Puiu, Producator: Mandragora

Buna! Ce faci?

Regia: Alexandru Maftei, Producator: Rollin Studio

Burta balenei

Regia: Ana Szel, Ana Lungu, Producător: 42 km Film

Căutându-l pe Schwartz

Regia: Radu Gabrea, producător: Radu Gabrea Studio

Ceva bun de la viață

Regia: Dan Pița, producător: Media Pro Pictures

Copilăria lui Icar

Regia: Alexandru Iordăchescu, producător: Elefant Film

Crulic – Drumul spre dincolo

Regia: Anca Damian, Producător: Aparte Film

Dacă bobul nu moare

Regia: Sinișa Dragin, Producător: Mrakonia

Din dragoste cu cele mai bune intenții

Regia: Adrian Sitaru, Producător: HiFilm Productions

La cap, la bani, la oase

Regia: Cristian Comeagă, Producător: Domino

Liceenii… în 53 de ore și ceva

Regia: Adrian Popovici, Producător: Artis Film Romania

Loverboy

Regia: Cătălin Mitulescu, Producător: Strada Film

Mănuși roșii

Regia: Radu Gabrea, Producător: Total TV

Nașa

Regia: Virgil Nicolaescu, Jesus del Cerro, Producător: MediaPro Pictures

Periferic

Regia: Bogdan George Apetri, Producător: Saga Film

Principii de viață

Regia: Constantin Popescu, Producător: HiFilm Productions

Și s-au dus ca vântul

Regia: Radu Gabrea, Producător: Total TV

Tanti

Regia: Șerban Marinescu, Producător: MDV Film

Umilință

Regia: Cătălin Apostol, Producător: Paradox Film

Ursul

Regia: Dan Chișu, Producător: Libra Film Productions

Viața mea sexuală

Regia: Cornel George Popa, Producător: Paradox Film

Metrobranding

Regia: Ana Vlad, Adi Voicu, Producător: Mandragora

FILME DE SCURT METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

1000 de lucruri în comun

Regia: Sarra Tsorakidis, Producător: UNATC

Afterschool

Regia: Alexandru Tudor, Producător: Alexandru Tudor

Andrei Ion

Regia: Roxana Andrei, Producător: UNATC

Apele tac

Regia: Anca Miruna Lăzărescu, Producător: Strada Film

Așteptând zorile

Regia: Mihai Șofronea, Producător: Danubius Film

Barca

Regia: Alexandru Ispas, Producător: Nerv Film

Bora Bora

Regia: Bogdan Mirică, Producător: Media Pro Pictures

Calm Center

Regia: Ispas Aurelian, Producător: UNATC

Camelia

Regia: Marian Crișan, Producător: Libra Film Productions

Contratimp

Regia: Iza Matac, Producător: Nerv Film

Dans retușat

Regia: Cristi Toporan, Producător: Nerv Film

Dincolo de muntele meu

Regia: Cristian Pascariu, Producător: Alien Film

Dodo și Tic

Regia: Gabriel Vasiliu, Producător: Bytheway Studio

Donna must die

Regia: Ismail Jamaludin, Dragoș Dulea, Producător: UNATC

Draft 7

Regia: Luiza Parvu, Producător: UNATC

Drepturi de autor

Regia: Nicoleta Tărăbășeanu, Producător: Nerv Film

Edge

Regia: Anda Pușcaș, Producător: UNATC

Evadare

Regia: Wissam Al Zoubi, Producător: UNATC

Exit

Regia: Hadrian Gavriluțiu, Producător: UNATC

Fata din Transilvania

Regia: Sabin Dorohoi, Producător: Pink Stripe

Film pentru prieteni

Regia: Radu Jude, Producător: Fast Film

Frenezie

Regia: Tudor Botezatu, Producător: Nerv Film

Fresca – Blestemul lui Dragulea

Regia: Ion Octavian Frecea, Producător: Ioan Octavian Frecea

Gobbel

Regia: Raluca David, Producător: MAD Productions

Grand Hotel Italia

Regia: Rodi Cotenescu, Producător: UNATC

Growing

Regia: Roxana Bențu, Producător: Roxana Bențu

Gutuiul Japonez

Regia: Mara Trifu, Producător: Aristoteles Workshop Association

Hairdressers delight

Regia: Sabina Tupan, Producător: Sabina Tupan

Hello Kitty

Regia: Milo Simulov, Producător: UNATC

Inuman

Regia: Daniela Bortolini, Producător: Nerv Film

Jaful

Regia: Dan Radu Mihai, Producător: Elefant Film

Klun

Regia: Vlad Sandu, Producător Vlad Sandu

La multi ani

Regia: Alexandru Calcan, Producător: Nerv Film

Light hitmen

Regia: Andrei Ciorica, Producător: Andrei Ciorica

Lost springs 2

Regia: Andrei Dobrescu, Producător: UNATC

Maraton 2D

Regia: Mihai Filoneanu, Producător: Nerv Film

Mătăsari

Regia: Ilijia Piperkovski, Producător: UNATC

Mic dejun la pat

Regia: Dana Usturoi, Producător: Nerv Film

Minute infinite

Regia: Cecilia Felmeri, Producător: Asociația Audiovizuală Argo

Noaptea albă

Regia: Bogdan Ciubotaru, Producător: Nerv Film

Numărătoarea manuală

Regia: Daniel Sandu, Producător: Parada Film

Pacientul român

Regia: Ovidiu Poțorac, Producător: Nerv Film

Rațele și vânătorii

Regia: Diana Munteanu, Producător: Nerv Film

Rog nu parcați!

Regia: Iulia Enculescu, Producător: Nerv Film

Salon 216 B

Regia: Anna Florea, Producător: UNATC

Sinucide-mă!

Regia: Jamil Hendi, Producător: Dream Media Group

Skin

Regia: Ivana Mladenovic, Producător: UNATC

Soarele greu al amiezii

Regia: Mihai Gheorghe, Producător: Nerv Film

Stația

Regia: Bogdan Ghiurca, Producător: Nerv Film

Stremt 89

Regia: Dragos Dulea, Anda Pușcaș, Producător: UNATC

Superman, Spiderman sau Batman

Regia: Tudor Giurgiu, Producător: Libra Film Productions

Teatru de vară

Regia: Radu Nuta, Producător: Nerv Film

Tenis

Regia: Vladimir Dembinski, Producător: UNATC

Terminus

Regia: Mihnea Chelariu, Producător: Nerv Film

The American dream – californian version

Regia: George Buzoianu, Ura Film

The dog and a little bird

Regia: Adrian Băluță, Producător: Adrian Băluță

The scream

Regia: Sebastian Cosor, Producător: MediaPro Magic

Timpuri marxiste care au condus la altceva

Regia: Andrei Ciorica, Producător: Andrei Ciorica

Travelling with my thoughts full of hope

Regia: Adrian Băluță, Producător: Adrian Băluță

Visul ciulinului

Regia: Nina Mihăilă, Producător: Nina Mihăilă

Wake-up

Regia: Florin Drăgoi, Producător: Bourne Mouth University NCCA

Wedding Duet

Regia: Goran Mihailov, Producător: UNATC

You can’t hide love from gypsies

Regia: Mara Trifu, Producător: Nisi Masa

FILME DOCUMENTARE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

24 găleți, 7 șoareci, 18 ani

Regia: Marius Iacob, Producător: Manekino Film

Aproape de cer

Regia: Titus Faschina, Producător: Europolis Film

Aripi de foc

Regia: Tedy Necula, Producător: Tedy Necula

Bucharestless

Regia: George Dorobanțu, Producător: Keepmovieng

Căutându-l pe Schwartz

Regia: Radu Gabrea, Producător: Radu Gabrea Studio

Concerte la biserica Neagră

Regia: Radu Gabrea, Producător: Profilm Productions

Corpus

Regia: Laurențiu Damian, Producător: Editura Video

Crulic – Drumul spre dincolo

Regia: Anca Damian, Producător: Aparte Fillm

Doina groparilor

Regia: Pavel Cuzuioc, Producător: HBO Europa Centrală

După Revoluție

Regia: Laurențiu Calciu, Producător: Productive Int’l Invest

Fuga din Rai

Regia: Stelian Tănase, Producător: Filmex

Păcătoasa Teodora

Regia: Anca Hirte, Producător: Elefant Film

Pe drumuri neumblate

Regia: Dieter Auner, Producător: Mobra Films

Părintele Arsenie Boca, omul lui Dumnezeu

Regia: Nicolae Mărgineanu, Producător: Ager Film

Regina Maria, ultima femeie romantică, prima femeie modernă

Regia: Sorin Ilieșiu, Producător: Video Dialog

Singur acasă – o tragedie românească

Regia: Ionuț Cărpătoarea, Producător: Evolution Film Production

Școala noastră

Regia: Mona Nicoară şi Miruna Coca Cozma, Producător: Sat Mic Film

Și s-au dus ca vântul

Regia: Radu Gabrea, Producător: Total TV

Valea Corlatului

Regia: Stephane Lucon, Producător: Domino Film, Ora de vară, Seppia

Vorbitor

Regia: Radu Muntean, Alexandru Baciu, Producător: HBO Europa Centrală

Metrobranding

Regia: Ana Vlad, Adi Voicu, Producător: Mandragora

FILME EUROPENE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

Amador

Regia: Fernando Leon de Aranoa, Spania, Distribuitor: Transilvania Film

Anonim / Anonymous

Regia: Roland Emmerich, Distribuitor: InterCom Film

Biutiful

Regia: Alejandro Gonzalez Inarritu, Distribuitor: Transilvania Film

Coridorul / Corridor

Regia: Johan Lundborg, Johan Storm, Suedia, Distribuitor: Transilvania Film

Cine zice, ăla este! / Mine vaganti!

Regia: Ferzan Ozpetek, Italia, Distribuitor: Independenţa Film

Cumplit de fericită / Happy Happy

Regia: Anne Sewitsky, Norvegia, Distribuitor: Transilvania Film

Discursul regelui / The King's Speech

Regia: Tom Hooper, Marea Britanie, Distribuitor: RoImage

Echipa Trăzniţilor / Animals United

Regia: Reinhard Klooss, Holger Tappe, Germania, Distribuitor: InterCom Film

Eu sunt dragostea / Io sono l'amore

Regia: Luca Guadagnino, Italia, Distribuitor: Transilvania Film

Floarea Deşertului / Desert Flower

Regia: Sherry Horman, Marea Britanie, Distribuitor: Clorofilm

Incendii / Incendies

Regia: Denis Villeneuve, Canada, Distribuitor: Asociaţia Culturală Macondo

În turneu / Tournee

Regia: Matthieu Amalric, Franţa, Distribuitor: Independenţa Film

Într-o lume mai bună / Haevnen

Regia: Susanne Bier, Danemarca – Suedia, Distribuitor: Clorofilm

Johnny English... se întoarce / Johnny English Reborn

Regia: Oliver Parker, Marea Britanie, Distribuitor: RoImage

Kicki / Miss Kicki

Regia: Hakon Liu, Suedia, Distribuitor: Transilvania Film

Made in Dagenham

Regia: Nigel Cole, Marea Britanie, Distribuitor: Odeon Cineplex

Mammuth

Regia: Gustave de Kervern, Benoit Delepine, Franţa, Distribuitor: Independenţa Film

Marea noastră disperare / Our Grand Despair

Regia: Seyfi Teoman, Germania, Distribuitor: Transilvania Film

Marea Pisiceală / Gaturro

Regia: Gustavo Cova, Argentina, Distribuitor: New Films

Melancholia

Regia: Lars von Trier, Danemarca, Distribuitor: Independenţa Film

Minciuni adevărate / De vrais mensonges

Regia: Pierre Salvadori, Franţa, Distribuitor: Independenţa Film

Misiunea Directorului de Resurse Umane / The Human Resources Manager

Regia: Eran Riklis, Israel-Germania-Franţa, Distribuitor: Transilvania Film

Muntele Roşu / Tilva Ros

Regia: Nikola Lezaic, Serbia, Distribuitor: Transilvania Film

Nevasta la putere / Potiche

Regia: Francois Ozon, Franţa, Distribuitor: Independenţa Film

O viaţă reală / Au voleur

Regia: Sarah Petit, Franţa, Distribuitor: Transilvania Film

O lume albă, albă / Beli, beli svet

Regia: Oleg Novkovic, Serbia-Germania, Distribuitor: Transilvania Film

Oameni şi zei / Des hommes et des dieux

Regia: Xavier Beauvois, Franţa, Distribuitor: Independenţa Film

Panică în sat / Panique au village

Regia: Stephane Aubier, Vincent Patar, Franţa, Distribuitor: Glob Com Media

Pielea în care trăiesc / La piel que habito

Regia: Pedro Almodovar, Spania, Distribuitor: Independenţa Film

Pina

Regia: Wim Wenders, Germania, Distribuitor: Parada Film

Prinţesa de Montpensier/La Princesse de Montpensier

Regia: Bertrand Tavernier, Franţa, Distribuitor: Independenţa Film

Route Irish

Regia: Ken Loach, Irlanda, Distribuitor: Independenţa Film

Turistul / The Tourist

Regia: Florian Henckel von Donnersmarck, Italia-Franţa-SUA, Distribuitor: InterCom

Un an din viaţă / Another Year

Regia: Mike Leigh, Marea Britanie, Distribuitor: Transilvania Film

Verii / Primos

Regia: Daniel Sanchez Arevalo, Spania, Distribuitor: Transilvania Film

Vise în paşi de dans / Dancing Dreams

Regia: Rainer Hoffmann, Anne Linsel, Germania, Distribuitor: Parada Film