premiile gopo - editia a XI-a // martie 2017

Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc organizează cea de-a zecea ediţie a Galei Premiilor Gopo. Acest eveniment anual premiază valorile cinematografiei româneşti actuale.
 

facebook




Filme eligibile 2010


FILME DE LUNG METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

CONCERTUL

Regia: Radu Mihăileanu

AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR

Regia: Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Răzvan Mărculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu

CĂLĂTORIA LUI GRUBER

Regia: Radu Gabrea

CAROL I - UN DESTIN PENTRU ROMÂNIA

Regia: Sergiu Nicolaescu

CEA MAI FERICITĂ FATĂ DIN LUME

Regia: Radu Jude

CEALALTĂ IRINA

Regia: Andrei Gruszniczki

CELE CE PLUTESC

Regia: Mircea Daneliuc

FRANCESCA

Regia: Bobby Păunescu

HO HO HO

Regia: Jesus del Cerro

ÎNTÂLNIRI ÎNCRUCIŞATE

Regia: Anca Damian

KATALIN VARGA

Regia: Peter Strickland

O SECUNDĂ DE VIAŢĂ

Regia: Ioan Cărmăzan

POLIŢIST, ADJECTIV

Regia: Corneliu Porumboiu

WEEKEND CU MAMA

Regia: Stere Gulea

FILME DE SCURT METRAJ PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

AFTERPARTY

Regia: Ivana Mladenovic

ANIVERSAREA

Regia: Luiza Pârvu

CEALALTĂ FIICĂ

Regia: Ştefan Munteanu

CLOPOTUL

Regia: Sorin Dorohoi

CLOSE ENCOUNTERS OF THE THIRD REICH

Regia: Victor Dragomir

CUMPĂRĂTURI DE ULTIM MOMENT

Regia: Victor Dragomir

DUPĂ GÂŞTE

Regia: Doru Niţescu

ELA

Regia: Tudor Cristian Jurgiu

ICRE NEGRE

Regia: Răzvan Săvescu

ÎNAINTE ŞI DUPĂ 22/12/1989

Regia: Andrei Cohn

MAICA DOMNULUI DE LA PARTER

Regia: Andrei Cohn

NUNTA LUI OLI

Regia: Tudor Cristian Jurgiu

O FAMILIE...

Regia: Emanuel Pârvu

OUTRAGEOUSLY DISCO

Regia: Nicolae Constantin Tănase

PISCINE, GERMANIA

Regia: Emanuel Vasiliu

RENOVARE

Regia: Paul Negoescu

TARANTYNO

Regia: Mircea Nestor

TIMI

Regia: Cristi Iftime

VERA VS. URSUL DE BIBLIOTECĂ

Regia: Luiza Pârvu

ZGOMOT ALB

Regia: Marius Pandele

FILME DOCUMENTARE PROPUSE PENTRU NOMINALIZARE

1989. SÂNGE PE CATIFEA

Regia: Cornel Mihalache

AUSTRALIA

Regia: Claudiu Mitcu

COPIII URANIULUI

Regia: Iulian Ghervas, Adina Popescu

DACIA, DRAGOSTEA MEA

Regia: Julio Soto, Ştefan Constantinescu

DESPRE IULIAN MIHU, AŞA CUM A FOST. DESPRE NOI, AŞA CUM SUNTEM

Regia: Laurenţiu Damian

DRUMUL PĂSĂRILOR

Regia: Klara Trencseny, Vlad Naumescu

FAUST - DRUMUL CLIPEI

Regia: Laurenţiu Damian

GOPO, UN NUME DE LEGENDĂ

Regia: Manuela Hodor

LUMEA VĂZUTĂ DE ION B.

Regia: Alexander Nanau

NAPOLEON AL III-LEA ŞI TÂNĂRA ROMÂNIE

Regia: Cristian Amza

NOICA - CE ŞTIE? CE VREA

Regia: Şerban Marinescu

PAGANINI'S WATERCOULOURS

Regia: Florin Orezeanu, Alina Cosmoiu

RUTA 27

Regia: Anna Florea